Vaše bezpečnost

Funkce kamerových systémů

Kamerové systémy poskytují přehled o dění ve sledovaných prostorech a umožňují nepřetržitě sledovat výstup z kamer a pořizovat záznam. Výstup z moderních kamerových systémů může být on-line přenášen po místní síti nebo internetem na PC uživatele. Kamerové systémy slouží především k prevenci a odrazení pachatele. Kamerové systémy jsou obvykle koncipovány jako bezobslužné a bezúdržbové.

Možnosti užívání kamerových systémů jsou částečně upraveny zákonem o ochraně osobních údajů.

Komponenty systému

Kamery

Základem kamerového systému jsou kamery. Kamery mohou být barevné nebo černobílé, kompaktní nebo skládané z objektivu a těla, vnitřní nebo venkovní, pevné nebo otočné. Úhel záběru na sledované prostory lze měnit pomocí zvoleného typu objektivu. Standardní kamery mají rozlišení 420 řádků, vyrábějí se i kamery s vyšším rozlišením pro náročné aplikace. Oblíbené jsou kamery s infračerveným viděním, které vidí i ve tmě, a to do vzdálenosti až 30 m. Webové kamery umožňují komunikaci po datových sítích s možností on-line sledování.

Záznamová zařízení

Pro nahrávání výstupu kamerových systémů slouží záznamové zařízení. Nejčastěji používané jsou digitální videorekordéry, následují PC karty a PC softwary pro webové kamery. Klasické video s VHS kazetami se již pro kamerové systémy nepoužívá. Digitální videorekordér umožní sekvenční přepínání jednotlivých kamer přes celou plochu monitoru, kvadrantní zobrazení (čtyři kamery současně) a multiscreen (více kamer současně na jedné obrazovce). Zaznamenané informace jsou ukládány na hard disk společně s digitálním časovým údajem. Obrázky z videorekordéru lze tisknout, uložit na CD nebo DVD nebo exportovat do PC sítí. Většina digitálních videorekordérů umožňuje vzdálené připojení uživatele přes internet. Součástí videorekordéru je integrovaný detektor pohybu v obraze, který umožňuje pořizovat záznam pouze takových snímků, na kterých je nějaký pohyb. Tato funkce zvyšuje dobu uložení videozáznamu a zjednodušuje případné vyhledávání požadovaného záběru. Doba uložení záznamu závisí na kapacitě hard disku a na kvalitě zaznamenaného obrazu (počet snímků za vteřinu). Obvykle se pohybuje kolem jednoho týdne. Poté je nejstarší záznam přepsán nejnovějším. Digitální videorekordér může být nahrazen PC kartou s doporučenou konfigurací a stejnými funkcemi jako u videa, záznam kamer je ukládán na hard disk počítače. Pro ukládání záznamu z webových kamer slouží sledovací a záznamový software.

Monitory

Pro sledování výstupu z kamer slouží monitory. Monitory jsou barevné nebo černobílé, klasické nebo s LCD obrazovkou.